DINGĘ, SUNYKĘ BIRUTĖS KALNO PAMINKLAI
Stogastulpis 1863 m. sukilimo aukoms  Igno Vilko pastatytas medinis kryžius 
 
Palangos krašto atgavimo memorialinė lenta
1921 m. pradžioje iš latvių atgavus Palangą, prie Birutės kalno vyko didžiulės iškilmės. Palangos atgavimo proga prie koplytėlės buvo pritvirtinta marmurinė memorialinė lenta su užrašu „1921-03-31 dalyvaujant Lietuvos kariuomenei, Palangos minioms ir svečiams grįžo Lietuvai Birutės ir Kęstučio dvasia gyvas buvęs Palangos kraštas“.
Memorialinė lenta buvo sunaikinta sovietmečiu ir iki šiol neatstatyta.
 
Stogastulpis 1863 metų sukilimo aukoms
Stogastulpis buvo pastatytas 1870 m. Kaip nurodoma I. Končiaus ir V. Ruokio išleistoje knygoje „Palangos kraštas“, šis koplytstulpis čia dar stovėjo ir 1925 m. Vėliau jis sunyko. Paminklas taip pat neatstatytas.
 
Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečio jubiliejaus kryžius
Šis kryžius Birutės kalno papėdėje, dabartinėje K. Petrikaitės-Tulienės skulptūrėlės „Tau, Birute“ buvo pastatytas 1928 m. Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečio proga. Kryžių padarė Palangoje gyvenęs liaudies meistras Ignas Vilkas (1883-1943). Kryžius buvo labai aukštas, papuoštas ornamentais. Apatinėje jo dalyje buvo įrašas „1918-1928“. Žinoma, kad XX a. Penktame dešimtmetyje šis kryžius buvo perkeltas į Palangos bažnyčios šventorių. Kryžiui sunykus, jo liekanos buvo sudegintos.

Literatūra:

1.Stasys Stropus. Vadovas po Palangos botanikos parką. Vilnius: REGNUM fondas, 2001

Nuotraukos iš Palangos gintaro muziejaus rinkinių

  

  ©  Lietuvos dailės muziejus,                                                                                                                                                          Atnaujinta  2010.07.13
  ©  Palangos botanikos parkas,
  © Žemaičių kultūros draugijos informacijos centras
Svetainės technologinė priežiūra: Unesco katedra humanitarams, Matematikos ir informatikos institutas